Savoir vivre ubioru, czyli jak się ubrać na spotkanie.
print

Jeden z największych mówców motywacyjnych na świecie i zarazem jeden z najlepszych sprzedawców Brian Tracy, twierdzi że nie wystarczy posiadać predyspozycji i wiedzy jak sprzedawać, bezwzględnie należy wiedzieć jak się ubrać. Wiadomym jest, że istniej wiele różnych gałęzi przemysłu i praktycznie w każdej panują inne trendy, styl, moda. Istnieje natomiast pewna etykieta ubioru, granic której nie powinno się naruszać, jeżeli chcemy wywrzeć pozytywne wrażenie na naszym odbiorcy. Dress code czyli etykieta stroju, psychologia naszego ubrania. Słowo to istniej od niedawna w polskiej kulturze i stylu bycia. Od dawna funkcjonowały zasady odpowiedniego dobierania stroju do danej okoliczności, ale dopiero od jakiegoś czasu powstaje wiele poradników, książek oraz specjalistów-stylistów którzy mówią jak się ubierać. Do ubioru należy podchodzić restrykcyjnie przestrzegając pewnych zasad, nie wypada na rozmowę o pracę czy na spotkanie z ważnym klientem nałożyć na siebie cokolwiek. Istnieją pewne granice, które mówią, że strój powinien być dostosowany do wszystkiego: stanowiska, polityki firmy, wymagań przełożonego. Ja już wcześniej zostało powiedziane posiadamy około 200-300 mln receptorów w narzędziu wzroku. Jak się łatwo domyślić większość podejmowanych przez nas decyzji opiera się właśnie o ten zmysł. Stare polskie przysłowie mówi „Jak Cie widzą, tak Cię piszą” i odnosi się to również do stylu ubierania. Każdy pracownik, właściciel, dyrektor korporacji jest jej wizytówką i musi zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet małe potknięcie w ubiorze mogą nieść za sobą katastrofalne skutki na czym stracić może wizerunek całej firmy.

Podstawowe zasady:

 • nie powinno się przesadzać z biżuterią,

 • minimum dodatków,

 • na spotkanie biznesowe powinno się zabierać teczkę oraz eleganckie pióro,

 • prosty strój, umiejętnie dopasowany do kształtów,

 • odpowiedni stonowany dobór kolorów.

Podstawową zasadą jest skromność i elegancja i dotyczy to wszystkich dziedzin i gałęzi przemysłu. Prostota połączona z szykownym wbrew pozorom nie rzucającym się w oczy dodatkiem tworzy spójną całość. Nie powinno obwieszać się łańcuszkami, pierścionkami, bransoletkami, spinkami i wszystkim innym naraz. Jeżeli już chcemy czymś ozdobić ciało to powinno być to delikatne, skromne, bez zbędnego przepychu. Kiedy posiadamy już gustowne pióro, nie powinniśmy przyozdabiać ręki dodatkową bransoletą aby nie rozpraszać rozmówcy. Jeżeli ktoś ma nadwagę to powianiem umiejętnie ukryć ją strojem. Również odpowiednio dobrane kolory będą przydatne, np. osoby o rudych włosach mogą użyć zielonych czy fioletowych wypełnień.

Mowa kolorów:

 • ciemne stonowane – prestiż, powaga;

 • metaliczne – przepych i bogactwo;

 • jaskrawe – dynamizm, aktywność, nowoczesność;

 • pastelowe – finezja i delikatność;

 • niebieski – wzbudza zaufanie (często wykorzystują go stacje telewizyjne).

Decyzja o kolorze nie tylko zależna jest od naszego gustu. Osoby o większych rozmiarach niekoniecznie muszą występować w czarnym kolorze – będą profesjonalnie odbierane również w stonowanych odcieniach szarości, które nie poszerzają sylwetki. Dodatkowo kolor szary jest uniwersalny i pasuje na każdą okazję, nie tylko do biura. Należy również pamiętać o pewnych właściwościach kolorów. Mianowicie w świetle dziennym ciemne kolory zmniejszają i oddalają, a jasne – powiększają i przybliżają. Wieczorem zaś – w sztucznym świetle – jest odwrotnie. Nie powinniśmy też stosować więcej niż dwóch, trzech kolorów na raz.

Najczęściej popełniane przez Panie błędy:

 • nieskromne ubrania nazbyt ukazujące ciało: bluzki, buty, spódnice,

 • nadmiar biżuterii i innych dodatków,

 • brak rajstop,

 • kolory nieadekwatne do sytuacji.

Najczęściej popełniane błędy przez Panów:

 • znoszone lub potargane podkoszulki,

 • sandały lub klapki,

 • rozpięta koszula,

 • nieodpowiednio dobrana koszula do stroju,

 • poluzowany lub źle zawiązany krawat.

Ważny jest wygląd, stosowny, spokojny strój odpowiadający sytuacji, otoczeniu i porze dnia, jak i oczekiwaniom środowiska. Moda lub indywidualne upodobania mogą mieć wpływ na wygląd osoby, lecz dobrze jest mieć na uwadze co jest mile widziane lub może wywołać pożądaną reakcję. O upodobaniach i gustach nie powinno się dyskutować.

Niektóre z informacji pochodzą z www.blog.workexpress.pl

Zamów

Czasami pomimo odpowiednich kwalifikacji nasza aplikacja o pracę zostaje odrzucona. Najczęściej  bywa tak, ponieważ popełniamy jeden z sześciu błędów, które dokładniej opisane zostały poniżej. Profesjonalne CV pomoże Ci, ale nie zrobi za Ciebie wszystkiego, przeczytaj artykuł i dowiedz się czego nie powinieneś robić. 

czytaj więcej >

Poszukujący pracy jest to osoba zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jest to osoba niezatrudniona poszukująca pracy lub osoba zatrudniona wyrażająca gotowość podjęcia innej pracy niż praca obecna.

czytaj więcej >

Aby znaleźć pracę należy w pełni wykorzystać wszystkie możliwe sposoby kontaktu z pracodawcą. Poniżej wymienione zostają sposoby poszukiwania pracy znacznie zwiększające szanse jej znalezienia. Wykorzystaj szasne, bądź profesjonalistą, na dobry początek wyślij profesjonalne CV i przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej.

czytaj więcej >

Dostałem robote !!

hahahahahahahhahahahahhahahahahaah, na budowie i dobra kasa ! Szef fajny gość, dzięki !!!

Janusz z Olsztyna


CUD CUD CUD !!!!!!!!

dzięki CEVE !!!!!!!!!!!!!! dostałam prace w salonie kosmetycznym w którym zawsze chciałam pracować !!!!! szefowa mi powiedziała że jeszcze nikt nigdy takiego ładnego CV nie przyłał :) Ola


Solidna firma ! Tanio i uczciwie !

tanie szablony, łatwa edycja, po zakupie dostęp premium do wiedzy ! pracy jeszcze nie mam, ale przynajmniej zapraszają mnie na rozmowy, a wcześniej telefon milczał !


Taktyka polega na pozostawieniu odbiorcy w sytuacji wyboru dwóch skrajnie niekorzystnych dla niego opcji.

czytaj więcej >

Taktyka ta polega na graniu tzw. głupka. Negocjator robi z siebie przysłowiowego Inspektora Colombo, z pozoru wyglądającego na ofermę, łachmana i niedorajdę.

czytaj więcej >

Rewelacyjnie zobrazowana przez profesora Roberta Cialdiniego taktyka niskiej piłki, wykorzystuję regułę konsekwencji i zaangażowanie. 

czytaj więcej >